Menu
Navigace: Archiv Erron-3 > Série > Ren Dhark > svazek 57
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© HJB Verlag
Série:Ren Dhark, svazek 57
Název:Člověk nebo robot?
(Mensch oder Roboter?)
Autor:Tensor McDyke
Vydáno poprvé:4. září 1967
Vydáno v češtině: -
Černá rasa humanoidů vyústí k senzačnímu zjištění
Hlavní postavy románu:

Ren Dhark: Komandér planet.

Dan Riker: jeho přítel, šéf TF.

Lati Oshuta & Bram Sass: Kyborgové v jejich společnosti.

Jack O'Sullivan: osmnáctiletý pilot jettu, Ir, s ambicemi získat hodnost poručíka ve flotile.

Pete Garincha: mechanik u společnosti vyrábějící jetty.

Doktor Manning: stínový šéf série zkoušek.

Clint Derek: agent GBO s neomylným okem.

Jörg Ankon: agent GBO s hroší kůží.

Máma: Dobrý duch jídelny.

Bernd Eylers: Šéf GBO

Profesor Monty Bell: šéf vědeckého centra.

Arc Doorn: technik v nesnázích.

George a Charles Snideovi: dvojčata, kyborgové s úžasnou schopností.

Anthony Parr: zbraňový expert.

Chris Shanton: technický šéf obranného systému, promovaný inženýr.

Jimmy: Jeho robopes.

Kapitán Insho: velitel lodi POLLUX.

Maršál Trawler: velitel flotily.

Kapitán Ázerbájdžán: instruktor v kadetské škole.

Allon Sawall: Vůdce Robonů.

Jos Aachten van Haag: agent GBO na konci stopy.

V roce 2050 je politická situace na Zemi vyvážená, ale Země je přelidněná. Do vesmíru startuje první kolonizační loď GALAXY s 50 000 kolonisty na palubě, aby hledala nové oblasti osídlení. Kvůli závadě na pohonu se kolonisté dostanou do neznámé části Mléčné dráhy a dorazí tam na obyvatelnou planetu, kterou nazvou Hope. Založí zde město Cattan a na jednom velkém ostrově objeví stopy vysoce rozvinuté kultury. Ostrov je nazván Deluge.

Ren Dhark, který byl zvolen městským prezidentem, najde v obrovské jeskyni na Deluge vesmírnou loď zaniklých praobyvatel, kterou pojmenuje POINT OF. Renu Dharkovi se podaří připravit POINT OF ke startu a vydává se znovu hledat Zemi.

Pátrání konečně vede k úspěchu. Lidé na Zemi však byli zotročeni rasou vetřelců, Gianty. Ren Dhark se je pokouší osvobodit. Po boji se mu podaří zajmout pětičlenné vedení invazorů zvané CAL. Jsou znovu propuštěni poté, co telepaticky odhalí tajemství, jak z lidí udělat opět normální Pozemšťany. To je umožněno díky modifikaci giantských vysílačů. Lidé se probudí ze stavu transu a Gianti ze Země zmizí.

Jelikož je obyvatelstvo velmi oslabené zotročením, musí Ren Dhark využít specialisty, aby na Zemi nevypukl chaos a lidstvo se nepropadlo do anarchie.

Mezi těmito muži je i Norman Dewitt, který chytře využije situace a vyšvihne se na nového prezidenta Země. Na satelitu Země dochází k nevyhnutelné konfrontaci mezi Renem Dharkem a Normanem Dewittem. Při souboji je Dewitt stržen okrajem rozpadajícího se útesu, Ren Dhark se dokáže zachránit. Nyní věnuje veškerou svou energii výstavbě na Zemi. Od nynějška je označován jako Komandér planet.

V údolí Brana se nachází stanice kyborgů. Vědci tam neúnavně pokračují v práci. Podnikají zajímavé experimenty v oblasti výzkumu kyborgů. První kyborgové již prošli zkouškou ohněm.

❖ ❖ ❖

Na Zemi dochází stále častěji k sabotážím. Zdá se, že za vším stojí Roboni. To se potvrdí, když se náhodou přijde na to, že dvojčata Charles a George Snideovi kteří byli přeměněni na kyborgy mají schopnost rozeznat Robony od normálních lidí. Robonům se to příliš nelíbí a pokusí se na ně spáchat atentát při prvním závodě jettů.

Ukáže se, že ony dvě černé postavy na které Ren Dhark a jeho průvodci narazili v opuštěném městě jsou roboti. Zdá se ale, že se jim přítomnost lidí v jejich městě nelíbí, protože Dharka a jeho skupinu vyženou pryč. Zůstává ale otázka jejich dokonalé podobnosti k lidem.

Josu Aachtenovi van Haagovi se podaří utéci svým věznitelům, skončí ale na prázdné střeše výškové budovy odkud zřejmě není úniku...