Menu
Navigace: Archiv Erron-3 > Slovník > Národy > Zyzzkti
hledat
Zyzzkti
Zyzzkti
© HJB Verlag
Zyzzkti
Zyzzkti
© HJB Verlag

Insektoidní vládnoucí rasa v galaxii Orn.

Vzhled

Tělesná hmotnost dospělého Zyzzkta je asi 50 kilogramů. Chodí vzpřímeně po dvou nohách a mají čtyři ruce. Křídla v průběhu evoluce atrofovala. Jejich vzhled je podobný vzpřímenému, obrovskému dlouhozobému broukovi.

Rozmnožování

Zyzzkti kladou několik desítek vajec ročně, takže mají enormně vysokou míru reprodukce.

Označení

V průběhu let se pro Zyzzkty používalo mnoho různých označení:

Historie

Kolem počátku našeho letopočtu vyvinuli lety vesmírem a rychle se rozšířili. Jejich původní oblast osídlení, zhruba kulovitá zóna s vysokou hustotou hvězd a průměrem 300 světelných let, je brzy přelidněna.

Kvůli svému nekontrolovanému množení si Zyzzkti dělají nárok na planety osídlené a rozvíjené Worguny.

Kolem roku 380 našeho letopočtu propuká válka mezi Zyzzkty a Worguny.

Kolem roku 850 si Zyzzkti nárokují od Tjuuů naleziště tofiritu na Cuentě; jsou vyhnáni duchovními giganty.

Zyzzkti dorazí do Mléčné dráhy a setkávají se tam s Graky, kteří se stanou jejich spojenci.

Kolem roku 1050 Zyzzkti zaútočí na Gardas, ale nedokáží překonat worgunské bezpečnostní pole viz Milionový masakr v Gardasu.

Kolem roku 1150 se Zyzzkti zmocní zbraně proti intervalovému poli a zotročí Worguny. Internují je na Epoy. Podobně postupují i proti všem ostatním národům své galaxie, které se rozšířily na více planet.

V roce 2059 je vláda Zyzzktů nad Ornem nezpochybnitelná. Svou původní oblast osídlení obklopili patnáctinásobným bezpečnostním systémem kulových polí, který reaguje na jakoukoli cizí loď a spustí poplach. Nepozorovaný vstup normálním prostorem je zde stejně nemožný jako intervalové lety v nejvnitřnější oblasti kulového pláště. Uprostřed této oblasti se nachází planeta Morpok.

V říjnu 2059 se ukáže, že Zyzzktům vládnou worgunští mutanti, kteří na sebe vzali jejich podobu. Po vylidnění Morpoku (všichni Zyzzkti zemřou po nákaze houbovými spórami) a povstání rebelů pod vedením Pnurrska vypukne v Ornu celogalaktická občanská válka.

Zdroje: CD 20, CD 24