Menu
Navigace: Archiv Erron-3 > Slovník > Národy > Worguni
hledat
Další informace o národu:
Domovská galaxie:Orn
Domovská planeta:Epoy
Známé obydlené planety:
Epoy

Worguni, ve worgunštině živí je vlastní označení Tajemných z galaxie Orn.

Vzhled

Worguni jsou národem měňavců; jejich základní/klidová podoba připomíná obří amébu. Hmotnost dospělého Worguna se pohybuje kolem 100 kilogramů. Úplná transformace trvá přibližně pět minut; transformace bez organické diferenciace trvá jen několik sekund.

Průměrná délka života se pohybuje kolem 900 let.

Rozmnožování

Worgunové jsou bezpohlavní, ale mohou sexuálně prožívat, když napodobují sexuální tvory, jako jsou lidé. Nemohou však měnit genetickou strukturu svých buněk, a proto zůstávají při pohlavním styku s jinými rasami vždy neplodní.

Worguni se rozmnožují pouze jednou za život. Ve věku kolem 200 let se na jejich mozku objevují dva výrůstky v podobě kapslí. Výsledkem jsou dvě plodové kapsle s mozkovou hmotou. Ty musí být spojeny se dvěma plodovými kapslemi dalšího Worguna. Kromě toho musí každý ze dvou zúčastněných Worgunů darovat malou část své tělesné hmoty. Obě tyto tělní hmoty a čtyři plodové kapsle se smíchají a vytvoří buněčnou kaši, z níž vzniknou čtyři noví Worgunové. Odchylky od tohoto počtu jsou velmi vzácné.

Každý ze zúčastněných Worgunů vychovává dvě ze čtyř dětí, které jsou po zhruba 20 letech plně dospělé a zralé. Tento "soukromý čas" je považován za nejšťastnější období v životě Worgunů.

Historie

Historie Worgunů sahá asi 1.5 milionu let do minulosti. Cestování vesmírem praktikují už milion let.

Před 500000 lety zahájili Worgunové biologické experimenty ve čtyřech velkých galaxiích Místní skupiny (Mléčná dráha, Andromeda, Triangulum a Maffei I); v Mléčné dráze se prosadily humanoidní rasy (Terranci, Telové, Utarové a mnoho dalších), v Andromedě plazi/ještěři, v Triangulum insektoidi a v Maffei I dýchači vodíku a amoniaku.

Kolem roku 100 před Kristem dochází k prvním střetům mezi Worguny a Zyzzkty. Měňavci musí ustoupit před útokem agresivních a množících se insektoidů.

Kolem roku 800 nabývají konflikty se Zyzzkty válečného charakteru.

V roce 1012 se všichni Worguni stáhnou z Mléčné dráhy.

V roce 1150 je válka prohraná a všichni přeživší Worguni jsou deportováni na Epoy.

Od roku 1600 dochází k poklesu populace, protože stále více Worgunů se vzdává reprodukce.

V roce 2059 žijí na Epoy stále dvě miliardy Worgunů.

Zdroje: CD 13, CD 14; SB 18