Menu
Blesk
Blesk
© HJB Verlag

Terranské označení pro pomocné čluny prstencových lodí.

Malé čluny jsou válcovitého tvaru, dlouhé asi tři metry, mají průměr jeden a půl metru a stojí na šesti tenkých podpěrách. Hmotnost 4.7 tuny. Čluny jsou schopné nadsvětelného letu, lze je řídit ručně i pomocí myšlenkového řízení, každý pojme dvě osoby a mají stejnou výzbroj jako mateřská loď. Mají také pohon SLE, hvězdné sání a transiční motory. Lodě jsou zásobovány energií z příslušné mateřské lodi (POINT OF, EPOY), ale mohou ji také doplnit v příslušných systémech zařízení Tajemných.

Blesky POINT OF jsou umístěny ve 14 dvojitých hangárech na úrovni paluby 4. Jsou očíslovány od 001 do 028; z důvodu naprosté konstrukční identičnosti není žádný z nich nikomu pevně přidělen. Ren Dhark a Dan Riker si však obzvláště oblíbili 001 a 002.

Blesky nejsou součástí standardní výbavy S-křižníků. Větší verzí jsou takzvané Xe-Blesky, které používají zejména Telové.

Historie

Díky včasnému nasazení Blesků je 14. října 2051 odražen druhý útok Amfiů na Cattan.

V lednu 2053 je 028 zničena během bezpilotního průzkumného letu do Quiet Zone.

V říjnu 2056 objeví Dhark a Riker na Miracu osamělý Blesk, jehož energetické zásoby jsou téměř vyčerpány.

V dubnu 2057 je člun 002 na Hybu rozřezán na kousky roboty Tajemných. Blesk z Miracu, který byl mezitím zcela dotankován a dovybaven, je poté veden pod číslem 002.

2060

V červenci dostane POINT OF darem dva Blesky nově vyrobené v loděnici na prstencové lodě Wallis Industries na Edenu. SB 28

V srpnu je jeden z Blesků POINT OF zničen při kolizi s intervalovým polem kulovité slupky vesmíru. HD 7

Zdroje: KC 2, KC 7, KC 11, KC 14